Nakupování v Turecku

Chystáte-li se do Turecka, je samozřejmě nutné si určité věci zařídit ještě na území České republiky. Jedná se například o cestovní pojištění. To dnes nabízí celá řada pojišťoven, jmenujme například pojišťovny Kooperativa, Axa nebo Generali. Nějaké záležitosti je však možno nechat až na místo určení, tím mohou být například nákupy.

V Turecku se obchoduje téměř se vším, není tedy potřeba shánět nějakou speciální měnu. Turkové velmi rádi přijmou dolary, eura i jiná platidla. Nakupování v Turecku má zvláštní nádech. S obchodníky se totiž potkáváte doslova na každém kroku. S trochou nadsázky se dá říci, že zde prodává každý a všechno. Jakýmsi národním sportem je tady smlouvání. Obchodníci s tím víceméně počítají. Obecně však platí, že pokud na něco sáhnete nebo se na něco zeptáte, Turkové již počítají s tím, že o danou věc máte zájem a jen ztěžka se budete vymlouvat.

Nabízené zboží je širokého rozsahu, dají se nakupovat šperky, nejrůznější suvenýry, kožené výrobky, starožitnosti, koberce, koření, čaj, sladkosti, nejrůznější bonbony, vodní dýmky, tabák nebo keramika. Samozřejmostí je potom občerstvení a jídlo. A právě skupina stravy je snad jediným bodem, kde se nedá smlouvat nebo pokud ano, tak jen velmi omezeně.